Kredītlīnija uzņēmumiem līdz €300’000 ir ilgtermiņa kredīts uzņēmumam ar ķīlu ar likmi 0.5%. Uzņēmums saņem naudu, ko var brīvi izmantot tālākai darbībai, savukārt kā nodrošinājumu uzņēmumu īpašnieks dod ķīlu vai galvojumu. Proti, aizdevējs patur aizdoto summu un iepriekš noteiktos procentus.
Kādos gadījumos Kredītlīnija uzņēmumiem piesaistes veids ir piemērots?
Pārsvarā Kredītlīnija uzņēmumiem tiek izmantots, lai iegūtu līdzekļus naudas plūsmas nodrošināšanai. To labprāt izmanto mazumtirgotāji, vairumtirgotāji un arī ražotāji. Parasti tas ir izdevīgi situācijās, kad pakalpojums jau ir sniegts vai prece nosūtīta pircējam, bet samaksa vēl nav saņemta. Ja tādā brīdī rodas neplānota vajadzība pēc papildu līdzekļiem, ērtāk un drošāk ir ieķīlāt kādu sev piederošu īpašumu vai iekārtas. Tādējādi, atšķirībā no vairākiem citiem kredīta veidiem, kredītlīnija uzņēmumiem nerada riskus tālākai uzņēmuma darbībai un nebremzēt tā attīstību.
Kredītlīnija uzņēmumiem saņemšanas un atmaksas kārtība
Kredītlīnija uzņēmumiem var tikt iedalīts vairākos posmos. Vispirms, pamatojoties uz izrakstītiem, taču neapmaksātajiem rēķiniem, tiek izsniegts avanss, kas var būt līdz pat 95% no rēķinu summas. Faktors uzņemas atbildību par naudas iekasēšanu un tās atmaksu uzņēmumam. Pēc tam tiek izsniegta atlikusī nauda, savukārt uzņēmums samaksā faktoram tam pienākošos daļu (vai arī tas to ietur pats) par avansa aizdevumu. Ja tomēr klients naudu par preci vai pakalpojumu nesamaksā, parāds var tikt cedēts. Tomēr detaļās veids, kādā tiek izsniegts kredītlīnija uzņēmumiem var atšķirties.
Kredītlīnija uzņēmumiem priekšrocības
- naudas līdzekļus iespējams saņemt ātri un tūlīt pat laist apgrozībā
- nav jāieķīlā uzņēmuma reālais īpašums – ēkas vai ražošanas līdzekļi
- mazāk jāuztraucas par parādu atgūšanu, tāpēc samazinās to apkalpošanas izdevumi
- rodas iespēja palielināt pārdošanas apjomus piedāvāt garākus rēķinu apmaksas termiņus citiem klientiem
- nodrošini līdzekļus tālākai saimnieciskās darbības veikšanai un naudas plūsma nostabilizējas
- faktiski jūs bez papildu maksas saņemat arī sava uzņēmuma un savu klientu uzņēmumu kredītspējas novērtējumu
Vai kredītlīnija uzņēmumiem ir īstais veids, kā piesaistīt finansējumu?
Ir daudzas situācijas, kad kredītlīnija uzņēmumam var būt noderīgs, taču tikpat labi piemērotāks varbūt cits finansējuma veids kā kredīts uzņēmumam. Tāpēc, pirms pieņemt lēmumu, vajadzētu atbildēt uz dažiem būtiskiem jautājumiem.
Ko es vēlos paveikt ar šiem līdzekļiem?
Jāsaprot, ka kredītlīnija uzņēmumiem ir ilgtermiņa risinājums. Tas ļauj turpināt saimniecisko darbību, kamēr tiek gaidīta samaksa no klientiem. Piemēram, ja jūs esat tirgotājs un ražotājs piedāvā iegadāties lielu preču apjomu ar būtisku atlaidi, taču piedāvājums ir spēkā neilgu laiku. Pakalpojums nav paredzēts investīcijām biznesa attīstībā vai citām ilgtermiņa vajadzībām. Tas ir lielisks, ja plānotie ieņēmumi no vēl neapmaksātajiem rēķiniem pārsniedz izdevumus, kas jums tuvākajā laikā jāsedz, bet diez vai būs pareizā izvēle brīdī, kad esat nonācis nopietnās finansiālās grūtībās.
Kādi ir saņemšanas nosacījumi?
Nosacījumi tam, lai tiktu piešķirts Kredītlīnija uzņēmumiem, var atšķirties, taču galvenie parametri, kam tiek pievērsta uzmanība ir jūsu klientu (to, kuriem izrakstīti ieķīlājamie rēķini) kredītspēja un pēdējo gadu peļņa, kā arī tas, cik ilgi viņi darbojas konkrētajā nozarē. Pakalpojumu sniedzēji parasti nenodarbojas ar parādu cedēšanu un piedziņu, tāpēc viņiem neinteresē klienti ar finansiālām grūtībām.
Cik daudz man izmaksās kredītlīnija uzņēmumiem?
Kredītdevēji parasti iekasē 2 – 8% no summas, ņemot vērā jūsu kredītspēju un situāciju jūsu nozarē kopumā. Tomēr tas ir atkarīgs no līguma termiņa. Cityfinances piedāvātās izmaksas ir sākot no 0,5% mēnesī. Dažkārt līgumā var būt arī dažādi papildus izdevumi par pieteikuma izskatīšanu un situācijas izvērtēšanu, ātrāku aizdevuma atmaksu vai tā apkalpošanu, ja runa ir par nosacīti ilgu laika posmu. Lai noskaidrotu, cik tieši jums tas izmaksās, sazinieties ar Cityfinances speciālistiem! Jebkurā gadījumā, jo garāki ir apmaksas termiņi, jo dārgāk izmaksās un otrādi.
Latvijas Republikas Komerclikums, 468. pants.