Kapēc tieši privātie investori?
Privātie investori ir individuālas personas, kas iegulda savus personīgos līdzekļus dažādos finanšu instrumentos, piemēram, akcijās, obligācijās vai nekustamajā īpašumā, ar mērķi gūt peļņu un vairot savu kapitālu. Nereti uzņēmums nonāk situācijā, kad ir nepieciešams piesaistīt papildus kredīts uzņēmumiem biznesa attīstībai, jauna produkta izstrādāšanai, ražošanai vai ieviešanai. Šādos gadījumos tiek izvērtēti dažādi ārējā finansējuma avoti, to piedāvājumi un nosacījumi. Vēl pirms pāris gadiem Latvijas uzņēmējs kā pirmo papildus kapitāla iegūšanas avotu izvēlētos banku vai nebanku kredītdevējus, kurā aizņēmumu nodrošinātu ar nekustamo īpašumu vai citu aktīvu un izejot cauri sarežģītam dokumentācijas procesam, iegūtu nepieciešamo finansējumu. Neskatoties uz minētajiem faktoriem šis šķistu pieņemamākais un ierastākais process, jā, nenoliedzami arī lētākais; bet pašlaik, populārāks kļūst cits risinājums, kas citviet pasaulē zināms jau daudzus gadus – privātās investīcijas.
Kas ir privātie investori?
Privātie investori – turīgi un pieredzes bagāti cilvēki, kuriem ir pieejami finanšu līdzekļi un kuri tos labprāt investē jaunos projektos. Lielākoties šie cilvēki ir pieredzējuši uzņēmēji, kuri biznesā darbojas vairāk nekā 20 gadus, kuri ir piedzīvojuši visas biznesa attīstības stadijas, spēj novērtēt un paredzēt riskus, kā arī droši zina kā no tiem izvairīties vai arī kā rīkoties krīzes situācijās. Privātie investori ir gatavi dalīties ar savu pieredzi, zināšanām un kontaktiem. Izmantojot privātās investīcijas uzņēmējs iegūst investoru – sadarbības partneri. Uzņēmējs ar investoru var rēķināties ilgtermiņā, jo abas puses ir ieinteresētas uzņēmuma vai konkrēta projekta veiksmīgā attīstībā. Lielākoties privātie investori finansē nelielus projektus, vidēji no 3000 līdz 200 000 EUR apmērā, attiecīgi ieguldot tajos savu pelnīto naudu, viņi ir ļoti ieinteresēti pozitīvā rezultātā.
Salīdzinot ar banku aizdevumu, privātās investīcijas ir viselastīgākais aizdevuma veids, jo privātie investori ir paši noteicēji pār saviem līdzekļiem. Viņš nav pakļauts striktiem norādījumiem vai finanšu politikai, kuru diktē kāds cits. Tā kā privātie investori neprasa papildus nodrošinājumus saviem aizdevumiem, tad nav arī papildus riska zaudēt ģimenes īpašumus un vērtības. Uzņēmēja galvenais uzdevums ir ticēt sev un savai idejai un spēt pārliecināt investoru, ka ideja ir dzīvotspējīga un peļņu nesoša. Privātās investīcijas sniedz vairāk ieguvumus un mazāk riska nekā jebkurš cits ārējā finansējuma avots:
- vieglāks aizdevuma saņemšanas process;
- nav nepieciešams papildus nodrošinājums;
- ieinteresētība veiksmīgā projekta realizācijā;
- elastīgi nosacījumi;
- tiek iegūts investora – kompetenta biznesa cilvēka padoms, konsultācijas.
Privātie investori un to saistības
Neskatoties uz virkni ieguvumu, uzņēmējam ir jārēķinās arī ar izdevumiem, un lielākoties tās ir arī uzņēmuma kapitāldaļas, kuras uz laiku tiek piešķirtas investoram apmaiņā pret investīcijām. Katrs gadījums ir individuāls, ja vienā no gadījumiem abas puses vienojās, ka privātie investori apmaiņā pret finanšu līdzekļiem saņems 10 % uzņēmuma kapitāldaļu, tad citā gadījumā tie var būt 30%. Privātie investori savas investīcijas parasti cer atpelnīt vidēji 3-5 gados, attiecīgi saņemot savu naudu, peļņu. Tādēļ ir iespēja, ka uzņēmējs vēlāk izpērk savas kapitāldaļas, maksājot par tām tirgus cenu. Lai atrastu visoptimālāko risinājumu, un iegūtu nepieciešamo informāciju par privātām investīcijām ir vērtīgas profesionālas konsultācijas, kurās konsultanti jau ir apzinājuši potenciālos investorus un ir noskaidrojuši viņu iespējamos sadarbības nosacījumus. Konsultants vienmēr ir ieinteresēts pozitīvā rezultātā un labprāt sniegs bezmaksas konsultācijas.
Tāpat kā dodoties uz banku vai citu finanšu institūciju, arī dodoties pie privātie investori, ir iepriekš rūpīgi jāizvērtē nepieciešamo resursu apjoms, kā arī jāsagatavo informācija par projektu, attīstības virzienu un uzņēmuma esošo un prognozējamo situāciju.
Pirms došanās pie privātie investora ir svarīgi ņemt vērā sekojošus faktorus:
- jāprot definēt sava biznesa ideja, lai privātie investori rastos skaidrība par mērķiem un iespējām;
- jāspēj prognozēt biznesa attīstība un realizācijas apjoms 3 gadu periodam;
- jāspēj prognozēt naudas plūsma projekta realizācijas periodam;
- jāzina kāda veida sadarbībai un nosacījumiem esiet gatavs piekrist;
- vai ir pietiekami daudz informācijas par plānoto projektu, lai nevilcinoties spētu atbildēt uz jautājumiem;
- investors noteikti ņems vērā arī uzņēmēja personību, pieredzi un zināšanas, attiecīgi vienlaikus ir jāspēj iedvest pārliecību arī par sevi.